♫ Zeneismeret tanszak ♫
A szolfézs tantárgy célja a hangszertanulás segítése, a növendékek zenei képességeinek (pl.: hallás, ritmuskészség, kottaírás stb.) fejlesztése. Szolfézsórán a gyerekek a hangszertanuláshoz kapcsolódó elméleti ismereteket gyakorolják, dalokat, zenei szemelvényeket énekelnek, dolgoznak fel, melyek során a zenei érzékük és stílusérzékük is fejlődik. Az alapfok hatodik évfolyamának elvégzése után – a hangszeres főtárgyhoz hasonlóan – a továbbképző hetedik évfolyamba lépés feltétele az alapvizsga letétele, majd a továbbképző tizedik évfolyam elvégzése után művészeti záróvizsga tehető.
Az alapfok negyedik évfolyamának elvégzése után szolfézs helyett lehetőség van zeneirodalom tantárgy tanulására is. Zeneirodalom órán a zenetörténet főbb korszakaival ismerkednek meg a tanulók, az adott korszak legjelentősebb zeneszerzőinek művein keresztül. Zeneiskolánkban a zenei pályán továbbtanulni szándékozó növendékek szolfézs-zeneelmélet felvételire való felkészítésére is van lehetőség.
A tanszakon a 2016/2017-es tanév óta minden évben megrendezésre kerül a Violinkulcs Szolfézsverseny, melynek keretében az iskolánk különböző telephelyein tanuló növendékek mérhetik össze tudásukat egy háromfordulós házi levelező verseny keretében, melyre a tanév tavaszi félévében kerül sor, évente közel 40-50 fő részvételével.
A zeneismeret tanszak tanárai:
- Bartha Zsuzsanna – szolfézs, zeneirodalom (Örkény)
- Mándi Hedvig – szolfézs, zeneirodalom (Inárcs, Újhartyán)
- Zsótér Gabriella Ibolya – szolfézs, zeneirodalom, kórus (Örkény, Hernád, Táborfalva, Újlengyel)